John Steinbeck. Związek Radziecki bez polityki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 18:29
– Autorów najbardziej interesowało codzienne życie w ZSRR tuż po wojnie – mówiła Monika Kalinowska, redaktorka książki "Dziennik z podróży do Rosji" Johna Steinbecka i Roberta Capy.
Audio
  • Monika Kalinowska o książce Johna Steinbecka i Roberta Capy "Dziennik z podróży do Rosji" (Wybieram Dwójkę)
Fragment okładki książki Dziennik z podróży do Rosji Johna Steinbecka i Roberta Capy
Fragment okładki książki "Dziennik z podróży do Rosji" Johna Steinbecka i Roberta CapyFoto: Prószyński i S-ka/materiały prasowe

Słynny powieściopisarz wraz z wybitnym fotografem 1947 r. przez ponad miesiąc podróżowali po Rosji. Z wyprawy tej przywieźli tysiące zdjęć i mnóstwo notatek. Wydana w 1948 r. w USA książka ukazała się właśnie w języku polskim. – Dlaczego dopiero teraz? Być może w PRL ta książka nie mieściła się na liście książek, które mogliśmy czytać – zastanawiała się Monika Kalinowska.

W "Dzienniku z podróży do Rosji" próżno jednak szukać informacji o terrorze, prześladowaniach i łagrach. Po amerykańskiej publikacji zarzucano autorom, że dali się omamić sowieckiej propagandzie.

Zdaniem redaktorki książki podróż Steinbecka i Capy miała po prostu inny charakter niż zdanie relacji z działania komunistycznego reżimu, choć autorom udało się uchwycić kilka absurdów ZSRR, m.in. dość nietypowy egzamin na prawo jazdy, którego nie był w stanie zdać żaden cudzoziemiec.

***

Rozmawiała: Monika Pilch 

Gość: Monika Kalinowska (redaktorka książki "Dziennik z podróży do Rosji")

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 17.18

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/bch

Czytaj także

Zbrodnie stalinizmu. Historia trudno dostępna

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:00
- Rosjanie nie wpuszczają nas do swoich archiwów nie tylko przez niechęć do krajów Europy Środkowej, ale też przez wzgląd na politykę wewnętrzną - mówił w Dwójce Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaseta VHS z Czarnobyla. "Czegoś takiego się nie zapomina"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 18:00
- Przepotężne stada wilków, gigantyczne stada łosi, opuszczone wsie, ziejąca zimową pustką Prypeć i gdzieś daleko reaktor. Ten Czarnobyl gdzieś we mnie zaległ - przywoływał pisarz Michał Gołkowski obrazy, od których zaczęła się jego fascynacja tematem czarnobylskiej "strefy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korcznoj. Szachista, który wkurzył ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 18:11
- Korcznoj wyjechał z Rosji, bo ta na niego nie stawiała. Postanowił więc grać dla Szwajcarii - mówił o zmarłym w wieku 85 lat arcymistrzu szachowym Michał Krasenkow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosy z piekła. Deportacje Polaków na wschód

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:10
- Ci, którzy trafili na Kołymę, opowiadali o tym jako o kresie świata, w sensie geograficznym, ale i jako o kresie człowieczeństwa - mówił w Dwójce Zbigniew Gluza, współzałożyciel i prezes Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń